Aksaray

1920 yılında vilayet olan Aksaray, 1933 yılında çıkarılan hususi kanunla Niğde’ye bağlanmıştır. 1989 yılında Niğde’den ayrılarak il olan Aksaray, İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.

Aksaray 7 ilçe ve 39 belediyeden oluşmaktadır. Konya, Niğde ve Ankara illeri ile komşudur. Aksaray’da Kılıç Arslan’ın taht merkezi olması sebebiyle bir saray yapılır. Bu sarayın giriş kapısının sağında ve solunda sarayı kötülüklere karşı koruyan birer aslan heykeli bulunmaktadır. Bu saray uzaktan bembeyaz göründüğü için bulunduğu şehir Aksaray ismini almıştır. Fatih Sultan Mehmet zamanında vilayet olarak kayıtlara geçmiştir.

Aksaray’da görülmesi gereken yerler

Şehrin merkezinde bulunan, kırmızı tuğladan yapılmış Eğri Minareyi ziyaret edebilirsiniz.Güzelyurt’ta yer alan Selime Katedrali, Ziga Kaplıcaları, Güzelyurt Evleri görülmeye değer. Mimari yapısı ve sağlamlığıyla hala gözleri kamaştıran Güzelyurt Evleri görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.Bunun yanı sıra Ihlara Vadisi, Güvercin Kayası, Aşıklı Höyük Antik Kenti, Sultan Hanı, Aziz Gregorius Kilisesi, Tuz Gölü, kayak tutkunları için Hasan Dağı ve Zinciriye Medresesi de gezilecek yerler arasındadır.Tarihin izlerini ve mimarinin muhteşemliğini gözler önüne seren Aksaray kültür turizmine çok şey katıyor.

Aksaray’a nasıl gidilir?

Otobüs ile ulaşım sağlanabildiği gibi hava ulaşımı da mevcuttur. Her gün İstanbul – Ankara, İstanbul – Kayseri, İstanbul – Adana ve İstanbul – Konya uçuş seferleri düzenlenmektedir. Yolun kalan kısmında karayolu ulaşımı mevcuttur.Demiryolu yapım çalışmaları devam etmektedir.İpekyolunun önemli merkezlerinden biri olan Aksaray ana yolların bağlantı kavşağında yer almaktadır. Ulaşım açısından son derece zengindir.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları