Aksaray Otobüs Bileti

Aksaray Otobüs Bileti

Aksaray otobüs bileti almak isteyenler için pek çok avantaj sunan online bilet satış sistemi ile otobüs firma listelerine ve otobüs fiyatlarına ulaşabilirsiniz. İnternetin hayatımızın her alanına nüfus etmesi ile birlikte Aksaray otobüs biletleri almak daha kolay bir hal aldı. Aksaray’a gitmek için öncelikle seçeceğiniz otobüs biletlerinde hem ucuz hem de lider otobüs firmaları ile seyahat etmenin farkını yaşamak için sizleri düşünen biletsec.com adresinden Aksaray ekonomik otobüs biletleri bulabilirsiniz. Aksaray Otobüs Firmaları ve Aksaray Otogarı Nerede? linke tıklayarak görebilirsiniz.

Aksaray Coğrafyası

Türkiye’nin iç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Aksaray, İbn Batutta’nın eserinde Bilad-ı Rum’un en güzel şehirlerinden biri olarak anlatılmaktadır. 380.000 üzerindeki nüfusu ile tarihe adını yazdırmış olan şehirlerimizden olan Aksaray mimarisi, turistik alanları, tarım ve hayvancılık faaliyetleri ve ulaşımda kesit noktası olması açısından gelişmiş şehirlerdendir.

Aksaray’ın İlçeleri

Aksaray’ın Merkez ilçesi en büyük ve en gelişmiş ilçesi olarak görülmektedir. Toplam 7 ilçesi bulunan Aksaray Eskil, Sarıyahşi, Ortaköy, Gülağaç, Güzelyurt ve Ağaçören ilçelerinden oluşmaktadır.

Aksaray’a Nasıl Gidilir?

Aksaray Demiryolu Ulaşımı: Aksaray demir yolu ulaşımı demir yolu projesi tamamlanmadığı için henüz kullanılmaktadır. Aksaray otobüs bileti en uygun fiyat seçenekleri ile biletsec.com sitemizde.
Aksaray Karayolu Ulaşımı: Aksaray otobüs firmaları ile Türkiye’nin çeşitli illerine karayolu ulaşımı yapılabilmektedir.
Aksaray Denizyolu Ulaşımı: Aksaray denize kıyısı olmayan bir şehir olmasından dolayı deniz yolu ulaşımı yapılamamaktadır.
Aksaray Havayolu Ulaşımı: Aksaray Havaalanı üzerinden Türkiye’nin çeşitli illerine uçak seferleri düzenlenmektedir.

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Aksaray’a yolu düşenlerin Ihlara Vadisi, Tuzlu Göl, Hasan Dağı gibi bölgelerini mutlaka gezmeleri gerekir. Türkiye’nin en güzel ve faydalı kaplıcalarından olan Ziga Kaplıcası da Aksaray’da gezilecek yerlerdendir. Özellikle yaz aylarında Hasan Dağı’nda yeşillikli bir doğa yürüyüşü yapılabilir. Helvadere’de leziz bir alabalık yiyebileceğiniz gibi, Ihlara Vadisi’nde de saç tavası yiyebilirsiniz. Sultanhanı ve Çatalhöyük’te görülebilecek yerlerdendir.

Aksaray’daki Müzeler

Aksaray Müzesi, Aksaray’a ait olan pek çok tarihi değeri içinde barındırmaktadır. Ihlaravadisi Önyeri, Âşıklı Höyük, Acemhöyük, Güvencirkayası gezilebilecek açık müze alanlarındandır. Musular, Manastır Vadisi, Antik Nora Şehri diğer müzelerindendir.

Aksaray’daki Tarihi Yapılar

Karamanoğlu İbrahimbey Cami, Debbağlar Cami, Karamanoğlu Cami Medresesi, Sulu Medrese, Somuncu Baba Medresesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Şeyh Hızır Efendi, Bedreddin Sultan Veli, Şeyh Gaznevi Sultan diğer gezilip görülecek tarihi yapılardandır. Eğri Minare, Kilise Cami de gezilebilecek yerlerdendir.

Aksaray’ın Meşhur Yemekleri

Aksaray tava
Kaygana
Arpa Şehriyeli Pilav
Kalburabastı
Sarığı Burma
Sac Böreği
Soğanlama
Pelte
Kuskus Pilavı
Şepe
Mumbar
Şiğleme

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları