Ağva

Ağva Nerede?

Ağva Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığa ev sahipliği etmiştir. M.Ö 7. yy a kadar uzanan tarihi kalıntılara civar köylerinde rastlamak mümkündür.

Nüfus yoğunluğu az olmasına rağmen yaz aylarında özellikle hafta sonu ziyaretçi yoğunluğundan adeta nüfus patlaması yaşar. Uygun fiyatlı otel ve pansiyon bulma imkânınız vardır.

Ağva’da görülmesi gereken yerler

Kandıra yolundan sapılan Kilimli ve Kadırga koyları, Ağva’ya 10-15dk mesafede bulunuyor. Her iki alanda da denize girip piknik yapabilirsiniz. Ayrıca Ağva’dan sadece deniz yoluyla ulaşılabilinen minik koyları da bulunur.Teke yolu üzerinde bulunan şelale ise Ağva’ya 4-5 km uzaklıktadır.

Gelin Kayası, Kilimli Koyu, Saklı Göl gibi doğal alanlar turistik bölgeleridir.Ağva 11 Göller Vadisinde bulunan Hacıllı Şelaleleri ile bilinir. Ağva tarih boyunca balıkçılığa ev sahipliği yaptığı için mutfağında balık mahsullerini sıklıkla görürsünüz.

Göksu ve Yeşilçay’da kano yapabilir, Kalemköy, Hacıllı köyü, Akçakese köyü boyunca trekking yapabilirsiniz ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz. Otelde ya da pansiyonda kalmak istemezseniz Ağva’da rahatlıkla kamp kurabilirsiz. Dileyen konuklar için Green Park Camping 100 çadır ve karavan konaklama imkanı ile hizmet veriyor. Bungalovlarda bu yöreye farklı özellik katıyor. Dilerseniz balık tutabilir veya temiz hava eşliğinde romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenen şifalı kumsalında yürüyüş yapabilirsiniz.

Ağva’ya gelmeden yemyeşil yollarında tatiliniz başlayacak. Bu cennetten uzaklaştıkça aklınız Ağva’nın pırıl pırıl doğasında kalacak.

Ağva’ya nasıl gidilir?

İstanbul’a 97 km uzaklıkta bulunan Ağva’ya çoğu zaman otobandan ulaşım sağlanıyor. Özel araç ile Ümraniye-Şile yolunu takip edip; Şile’den sonra Ağva’ya giden sahil yolunu kullanarak Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahı üzerinden bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile İstanbul Üsküdar veya Ümraniye’den her saat başı kalkan Şile-Ağva otobüsleri ile önce Şile’ye daha sonra Ağva’ya ulaşabiliyorsunuz.

Ağva’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları