Ağrı

M.Ö. 680 yılında Sakalar, Murat Nehri ve Doğubayazıt çevresine yerleşmişlerdir. Urartu, Pers, Makedon ve Bizanslıların hâkimiyetine giren Ağrı 11. Yüzyılda Selçukluların egemenliği altına girmiştir.

Osmanlı döneminde Şorbulak adını alan Ağrı Nuh Tufanı ile anılmaktadır. Bu tufan nedeniyle batılılar Ararat olarak anılmaktadır. 1927 yılında il olmuştur.

Ağrı’da görülmesi gereken yerler

Türkiye’nin en büyük dağı Ağrı’da yer almaktadır. 5165 metre yüksekliğine sahip Ağrı Dağı, volkanik dağ özelliğini taşımaktadır. Dağın yanındaki 35 metre yükseklikte ve 65 metre derinlikteki meteor çukuru gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Nuh tufanının izlerini taşıyan bölgeye yoğun turist ziyareti oluşmaktadır.

Dağa en yakın merkez olan Doğubayazıt ilçesi ticaret yolu üzerinde olduğu için çok gelişmiştir. İlçe sınırları içerisinde yer alan İshakpaşa Sarayı da görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Bu ilçeye uğradığınızda abdigör köftesinin tadına da bakabilirsiniz.

Küçük Ağrı Dağı’nın eteğinde yer alan buz mağarasında insan boyutlarında dikitleri bulabilirsiniz. Bu dikitler ışık altında farklı renklere dönüşmektedirler.

Kız Kalesi, Kan Kalesi, Anzavur Kalesi, Diyadin ve Şoşik Kaleleri de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ağrı’ya nasıl gidilir?

Şehir merkezine 700 km uzaklıkta olan havalimanı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’dan direkt ulaşım sağlanmaktadır. Adana, Antalya, Amasya, Bodrum illerinden de aktarmalı uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra şehirlerarası otobüs ile ulaşım imkânı bulunmaktadır. Çevre il ve ilçelerden de karayolu ile ulaşım imkânı bulunmaktadır.

İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları