Afyonkarahisar

Afyon her şehir gibi ister doğal ister tarihi yönden birçok öğelere sahiptir. İlk sahipleri Hititlerdir. Türkler bu şehri 27 ağustos 1922 yılında ele geçirmiştir. Her yıl 27 ağustos şehrin kurtuluş töreni yapılır.

Kurtuluş savaşının simge kentlerinden biri olan bu şehirde kurtuluş savaşı ve mücadelesi döneminden birçok müze ve anıt bulunuyor. Örneğin; Anıtkaya şehitliği, Cumhuriyet şehitleri anıtı mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerdendir.

Osmanlı devriminden kalan camiler, ören yerleri, kaleler, kilise ve manastırlar, mağaralar, doğal parklar, phryg vadisi, kaplıcalar Afyon’un gezilmesi gereken hem tarihi hem de doğal yönden zengin olan yerlerindendir.

Afyonkarahisar’da görülmesi gereken yerler

Şehrin kaplıcaları çok ünlüdür.
Anlatılan bir efsaneye göre kral Midas her şeye sahip olmasına rağmen hiç çocuğu olmayan bir kralmış kral bu duruma çok üzüldüğünden bir çocuğu olması için Allah’a gece gündüz yalvarıyormuş. Bütün yalvarışlarının sonunda kral Midas’ın dünyalar güzeli bir kızı olmuş. Kız gençlik çağlarına geldiğinde illet bir hastalığa yakalanmış vücudunun her yerinde çıbanlar çıkıyormuş. Bu sulu çıbanları hiç bir doktor iyileştirememiş. Genç kız suna, artık ağrısına dayanamaz hale gelmiş ve yollara çare aramaya düşmüş. Kralın güzel kızı Suna Afyonkarahisar toprakları içindeki Gazlıgöl kıyısına gelmiş ve çok susamış bu sudan içince kızın tüm ağrıları geçmiş kız çok uykusuz kaldığından atmış kendini gölün kenarındaki yeşilliğe uyandığında ise çıbanlarının kurumaya başladığını görünce sevinç çığlıkları atmış. Günler sonra Suna’nın hastalığı geçmiş.

Şehre her türlü ulaşım mevcuttur. Özellikle afyon tren garı tarihi ve otantik bir yerdir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları