Adıyaman Otobüs Bileti

Adıyaman Otobüs Bileti

Adıyaman otobüs bileti almak için otobüs şirketlerini veya otogarları aramak zorunda kalıyorsanız bütün bunların üzerine sünger çekerek online bilet satış sisteminden faydalanmaya başlayabilirsiniz. Eskiden uçak seferlerini öğrenmek için kullanılan internetten bilet rezerve sistemi artık Adıyaman otobüs biletleri içinde geçerli. Yolculuğa çıkmadan önce kendiniz için bir iyilik yapmak isterseniz otobüs seferleri ve bilet fiyatları konusunda sizlere Adıyaman ekonomik otobüs biletleri sunan biletsec.com adresine tıklayabilirsiniz. Adıyaman Otobüs Firmaları ve Adıyaman Otogarı Nerede? linke tıklayarak görebilirsiniz.

Adıyaman Coğrafyası

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan Adıyaman, kendini geliştiren güzide şehirlerimizden biridir. Tarih sahnesindeki yeri ilk insanlara kadar dayandırılan Adıyaman, geniş tarım alanlarına ve sanayi bölgesine sahiptir. Nüfusu ise 590.000 üzerindedir.

Adıyaman’ın İlçeleri

Adıyaman Merkez ve Besni büyük ilçeleri olmakla birlikte Sincik, Tut, Kahta, Samsat, Gölbaşı, Gerger ve Çelikhan olmak üzere 9 ilçesi bulunmaktadır.

Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Adıyaman’a Demiryolu Ulaşımı: Demiryolu ulaşımı ile Adıyaman’dan yurt içi ve yurt dışına tren seferleri vardır. Adıyaman otobüs bileti için biletsec.com sitemizi ziyaret etmenizi ve en uygun fiyatlardan faydalanmanızı tavsiye ederiz.
Adıyaman’a Karayolu Ulaşımı: Adıyaman otogarı üzerinden Türkiye’nin her yerine otobüs ulaşımı yapılabildiği gibi Adıyaman’a da Türkiye üzerinden otobüs seferleri düzenlenmektedir.
Adıyaman’a Deniz Yolu Ulaşımı: Şehrin denize kıyısı olmaması nedeniyle deniz yolu ulaşımı yoktur. Ancak bazı şehirlere Atatürk Baraj Gölü aracılığı ile seferler düzenlenmektedir.
Adıyaman’a Havayolu Ulaşımı: Adıyaman Havaalanı olmasına rağmen yeterli sayıda yolcu olmaması nedeniyle sadece özel uçaklar için açık tutulmakla birlikte Ufra, Antep ve Malatya’ya seferler düzenlenmektedir.

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Dünyanın sekizinci harikası olarak görülen Nemrut Dağı Adıyaman’a uğrayan herkesin mutlaka gezmesi gereken yerlerdendir. Nemrut Dağı çevresinde bulunan Kommagene Uygarlığına dair izler taşıyan bu dağ Milli Parklarımızdandır. Samsat Höyük, Hayaz Höyük ve Tille Höyük görülmesi gereken yerlerdendir. Karadağ Ormanı, Gölbaşı Gölü ve Cendere Çayı Kanyonu gezilecek alanlardandır.

Adıyaman’daki Müzeler

Adıyaman’ın tarihini ve değerlerini anlatan Adıyaman Müzesi 30.000 eser içermektedir. Çok eski çağlardan Osmanlı Dönemine varıncaya kadar pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Etnografik eserlerin sergilendiği kısımda ise Adıyaman yöresine ait cicim, el dokuması, kilim, kadın erkek kıyafetleri, bakır eşyaları ve gümüş takılar bulunmaktadır.

Adıyaman’da Tarihi Yapılar

Derik Kalesi, Gerger Kalesi, Perre Antik Kenti görülmeye değer yapılardandır. Adıyaman’a gelenlerin Ulu Cami, Cendere Köprüsü, Zeynel Abidin Türbesi ve Sahabe Saffan b. Muattal Türbesini mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir.

Adıyaman’ın Meşhur Yemekleri

Dövme Çorbası
Mercimek Çorbası
Adıyaman Tavası
Besni Tavası
Çiğ Köfte
Ekşili Köfte
Mercimek Köfte
Pirpirim Salatası
Top Helvası
Aşure
Kaşık Tatlısı
Burma Tatlısı

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları