Adana

Kebap Diyarı “Adana”

Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Adana sempatik insanlarıyla tanıdığımız şehrimizdir. 6 ille sınır komşusu olan şehrimiz batısında Mersin ve Niğde’ yi kucaklar. Kuzeyinde Kayseri ve son olarak doğusunda da Kahramanmaraş Osmaniye ve Hatay’la komşuluk yapmaktadır.

Plakası 01 olan bu ilimiz Türkiye’nin en önemli ticari ve kültür merkezi olma yolunda adım adım ilerlemektedir. Dördüncü büyük şehir olma unvanını kazanmıştır. Yer altı madenleri bakımından da oldukça zengin olan şehir Coğrafi olarak ta geniş düzlüklere sulak arazilere sahip olması sebebiyle tarıma elverişli, bereketli topraklara sahiptir.
Akdeniz’ e kıyısı olan şehrimiz ayrıca önemli bir liman kenti olma özelliğini taşır. İklim bakımından Akdeniz ikliminin yaşandığı kentimiz, yazları sıcak ve kurak, kış aylarında ise yağışlı ve ılıktır. Özellikle yaz ayları nemle birlikte sıcaklığın daha fazla hissedilmesine yol açar.

Adana’da görülmesi gereken yerler

Eski ve köklü bir tarihe sahip olan Adana Doğu Roma, Selçuklular, Hitit Krallığı ve Osmanlı İmparatorluğundan izler taşımaktadır. Bu döneme ait birçok kalıntı şehrin sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ülkemizde büyük şehirlerden biri olarak anılan kent, toprak zenginliği ve yetiştirilen ürün çokluğu nedeniyle bereketli olan Çukurova önemli ilçelerinden sadece bir tanesidir. Sanayileşme sürecine de öncü olan şehir, Seyhan Barajını da sınırları içerisinde barındırır. Sanayileşmenin yanı sıra bereketli tarım alanları sayesinde de çiftçilik gelişmiştir.

Üretimde başı çektiği narenciye, pamuk, buğday, üzüm, mısır konusunda da birinciliği kimseye kaptırmaz.
Aynı zamanda turizm bakımından da son derece gelişmiş bir şehir olan Adana Roma döneminden kalma Taş köprüsü, Ahşap Ermeni evleri görülmesi gereken güzelliklerden bir kaçıdır.
Tarihi hamamları yerli yabancı birçok turistin uğrak yeridir. Sabancı Merkez Camii mutlaka görülmelidir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları